Головні воєнні дії Національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького

26.01.2015 Катарина Канивец
22771 просмотров

Дуже тяжкою з першого разу видається для учнів періодизація головних воєнних кампаній Національно-визвольної війни під проводом Б. Хмельницького. У нашій серії статей, я спробую зробити цей матеріал простим і зрозумілим кожному.

Отже, Хронологічні межі Національно-визвольної війни 1648-1657 рр. Тобто, від обрання Б. Хмельницького гетьманом до його смерті. Важливо знати, що гетьманом Богдана обирають на січовій раді Чортомлицької січі. Саме з неї він і починає свій військовий шлях.

У ході Національно-визвольної війни саме Українсько-Польського етапу виділяють кілька основних періодів:

І. Воєнна кампанія 1648 року (найуспішніша);
ІІ. Воєнна кампанія 1649 року (успішна, але татари схиляють на переговори);
П.С. У 1650 році козаки і річ Посполита не воюють, бо обидві сторони готуються до широкомасштабної воєнної кампанії.
ІІІ. Воєнна кампанія 1651 року (невдала через зраду татар)
ІV. Воєнна кампанія 1652-1653 років (успішна, повернення до угод 1649 року)

У даній статті ми з вами розглянемо послідовність подій 1648-1649 рр.
Богдан Хмельницький у січні 1648 року починає національно-визвольне повстання з Чортомлицької січі. Далі оголошує своєю столицею Чигирин.

Воєнна кампанія 1648 року

До ЗНО в цій військовій кампанії треба знати 3 основних події. Це битви під Жовтими водами (5-6 травня 1648 р.) , Корсунем (16 травня 1648 р.) і Пилявцями (11-13 вересня 1648 р). В усіх цих битвах козаки отримали перемогу над поляками.
Найвизначнішою перемогою козаків була битва під Пилявцями, в результаті якої польські генерали тікали з поля бою залишивши козакам порох, гармати і казну в 10 млн. золотих.

У жовтні-листопаді 1648 р. українське військо оточило Львів, але за викуп в 1 млн. золотих місто не було взято. Існує легенда, що Б. Хмельницький не взяв Львів оскільки до нього вийшли його вчителі ( Б. Хмельницький отримав освіту у Львові у єзуїтській колегії) і попросили не руйнувати і не захоплювати місто. Але ці данні не підтверджені. Так чи інакше, козаки його оминули і взяли в облогу польську фортецю Замостя. Замостя є крайньою західною точкою воєнної кампанії 1648 року. Оскільки далі нього козаки не йшли, а повернули назад.

23 грудня 1648 р. козацьке військо Богдана Хмельницького урочисто вступило до Києва, де його зустрічають люди, як спасителя від Польського панування. Про дані події варто звернутися до історичного джерела:

“Увесь народ, що вийшов з міста, уся чернь вітала його. Академія вітала його промовами і вигуками, як Мойсея, спасителя та освободителя від рабства Лядського, вбачаючи у імені “Богдан” добре предзнаменування і називаючи його “Богом даним”. [...] З усіх гармат і іншої артилерії стріляли у замку і в місті на тріумф, чим всім запишнилася бестія”.

Саме в грудні 1648 р. Б. Хмельницький оголосив, що його метою є створення незалежної козацької держави, а не лише помста за трагедію особистого життя:
«Виб’ю з лядської неволі ввесь руський народ, а що перше я воював за шкоду і кривду свою, тепер буду воювати за нашу православну віру. За кордон на війну не піду, на турків і татар шаблі не підніму, досить маю на Україні, на Поділлі й Волині, досить вигоди, достатку й пожитку в землі та князівстві своєму, по Львів, Холм і Галич. А ставши над Віслою, скажу дальшим ляхам: сидіть, мовчіть, ляхи! А будуть і за Віслою кричати, знайду я їх там напевно. Не залишиться мені нога жодного князя і шляхетки тут, на Україні; а схоче котрий з нами хліб їсти, хай буде послушний Запорозькому Війську».
Щоб наочно зрозуміти послідовність шляху звільнення України Б. Хмельницьким, використаємо карту з І сесії ЗНО 2014 року:

Питання до карти: Перебіг подій якого періоду НВВ показано на карті?
А. Від початку збройного виступу до Зборівського договору !!!
Б. Від Зборівського до Білоцерківського договору
В. Від Білоцерківського договору до Переяславської ради
Г. Від Переяславської ради до Віленського перемир’я
У Києві Б. Хмельницький починає проводити ряд реформ, необхідних для продовження війни проти панування Речі Посполитої:

  • Формує Київський полк;
  • Проводить мобілізацію до війська;
  • Налагоджує контакти з Молдавією, Кримським ханством, Швецією.

У літку 1649 року воєнні дії проти Речі посполитої продовжуються.

Воєнна кампанія 1649 року

У липні 1649 р. Б. Хмельницький відправляє козацьке військо на чолі з київським полковником М. Кричевським до Білорусі, щоб зупинити наступ на Україну литовських військ. Наступ зупинено в битві під Лоєвом, але козаки зазнали тяжких втрат, загинув і сам М. Кричевський. Далі відбулася облога міста Збараж.
У серпні 1649 р. під м. Зборів відбулася битва козаків з головними частинами польської армії на чолі з королем Яном Казимиром. Козаки практично здолали поляків, але союзники козаків – татари – вимагали, щоб Б. Хмельницький заключив мирний договір з полякам. У результаті між козаками і поляками був підписаний Зборівський мирний договір.

Таким чином воєнні дії та основні події Національно-визвольної війни під проводом Б. хмельницького у 1648-1649 рр. можна уявити у вигляді логічного ланцюжку:
1648 р. Обрання Б. Хмельницького гетьманом Чортомлицької січі  створення гетьманської столиці Чигирин Жовті води КорсуньПилявціоблога Львоваоблога Замостя повернення Б. Хмельницького до Києва 1649 р. битва під Лоєвимоблога Збаражаоблога Зборова Зборівський мир.
Успіху на ЗНО 

З повагою Федорова М.І. – викладач історії навчального центру «Єно