Козацькі клейноди, їх вигляд та призначення Ч. 1

27.01.2015 Катарина Канивец
44772 просмотров

У темі «Символи козацької влади» трапляється дуже багато нових і незрозумілих термінів і понять. У даній статті ми з вами розглянемо всі ці терміни і спробуємо дати їм характеристику.

Козацькі клейноди – це символи козацької влади. Кожен козак, що займав певну посаду на Січі отримував своєрідну відзнаку, – річ, предмет, по якому всі могли зрозуміти ким він є і за що відповідає. Козацькі клейноди можна порівняти з державними символами України – гербом, прапором і гімном. Січ являла собою теж державне утворення, тому теж мала символи.

Головним символом, звичайно був прапор. Він являв собою шматок тканини з зображенням козацького човна – чайки, ангелів-охоронців, Божої матері, перехрещених шабель, мушкетів, або козака у спорядженні. Такий прапор мав назву ХОРОГВА або КОРОГВА. На січі була спеціальна уповноважена людина, яка на полі бою тримала прапор, її обирали козаки на січовій раді, з найбільш шанованих членів коша. Ця людина називалася ХОРУЖИЙ.

Хорогва мала такий вигляд:

picture 8

Символом влади гетьмана на січі була БУЛАВА. Вона являла собою дерев’яну, або металеву ручку. До якої кріпилася дерев’яна, металева чи кам’яна куля 10-15 см. у діаметрі. Булава могла бути бойовою, – тоді до неї ще прикріплювали дерев’яні або металеві шипи, або символічною – тоді її прикрашали коштовним камінням, різьбленням чи гравіруванням. Булаву вручали ГЕТЬМАНУ або КОШОВОМУ отаману на січовій раді під час обрання. Булава біла символом, що передається наступному гетьману чи кошовому.

Булава мала такий вигляд:

picture 9

Важливим символом влади був БУНЧУК. Він являв собою палицю 2,5-3 метри заввишки, на вершині якої була золота куля, до якої було прикріплене кінське волосся. Ця палиця мала показувати місце перебування гетьмана на полі бою. Її зберігання доручалося спеціально уповноваженій людині, яку обирали на січовій раді – БУНЧУЖНОМУ.

Бунчук мав такий вигляд:

picture 10

У ПОЛКОВНИКА була своя відзнака, вона мала назву – ПЕРНАЧ або ШЕСПИПЕР. Він являв собою металеву палицю 70 см. в висоту, до якої було прикріплено шість схрещених між собою металевих пластин. Пернач – це вид холодної зброї, тому полковники використовували його у бою. На руків’ї перенача містилися кільцеподібні валики, як слугували опорою для рук. Іноді до пернача кріпився гак для стягування чи захоплення ворожої зброї.

Козацькі перначі:

picture 11

Таким чином, ми розглянули основні козацькі символи влади, до яких належать: булава, бунчук, пернач, корогва. У наступній статті, ми розглянемо другорядні символи козацької влади, для закріплення даного матеріалу пропоную вам узагальнюючу табличку:

picture 12

З Любов’ю до своєї професії та учнів, викладач навчального центру «Єнотт і» Федорова М.І.