Рецепти від страху на ЗНО. Чого бояться абітурієнти?!

28.01.2015 Катарина Канивец
2736 просмотров

Дуже поширеними серед учнів 11-х класів є думки про те, що саме в цьому році ЗНО буде найтяжчим, тести не підйомними, їм, як завжди не щастить і конкурс у омріяний ВУЗ буде шаленим, оцінять тест несправедливо, бали порахують неправильно, ессе ніхто не напише відповідно до правил, картинка в тесті з історії буде саме тою, на яку не звернув увагу при підготовці.

Наша сьогоднішня стаття присвячена рецептам подолання паніки перед складанням ЗНО і розвіюванні «страшних казочок» про цей тест.
З подібним до ЗНО тестом ви ще ніколи не зустрічалися впродовж шкільного життя. Питання ЗНО відрізняються від самостійних, контрольних, семестрових робіт з конкретного предмету і навіть від ДПА. ЗНО – це серйозно! До нього треба готуватися, готуватися і ще раз готуватися. Не може бути так, що ви не вчили предмет, прийшли на тест і склали його на прийнятний, достатній для вступу до вишу бал. Ви можете обрати будь-який варіант підготовки: самостійно, з репетитором, на курсах, он-лайн, при школі та факультативах чи при бажаному університеті, єдине що ця підготовка має бути систематичною, спланованою, якісною і результативною.

Які ж основні страхи виникають в учнів випускних класів перед тим, як вони складуть ЗНО?! Пропоную кілька основних прикладів «класичних» страхів, та рецепти їх подолання.

Перше: ЗНО складати в невідомому місці (іншій школі), контролювати складання тесту будуть незнайомі люди, поруч не буде однокласників, мами чи тата, у мене буде стрес і я завалю тест.

Рецепт: місце написання тесту незнайоме однаково усім учасникам а то і інструкторам, тому ви всі в абсолютно однакових умовах. За таких обставин кожен учень може розраховувати лише на власні сили і знання, таким чином, якщо ти готувався, то все буде добре, – напишеш тест за 1-2 години і все.

Звичайно, якщо ви дуже боїтеся незнайомих приміщень і не знаєте як будете себе почувати під час складання ЗНО, – зареєструйтеся на пробне ЗНО, сходіть, напишіть, оцініть атмосферу і свої реакції, так би мовити «прорепетируйте» тоді на основному тесті не буде так страшно. Є ще одна можливість, ви будете повідомлені про місце здачі ЗНО заздалегідь. Сходіть у ту школу, подивіться, звикніть до думки, що саме тут буде вирішуватися ваша доля. Як майбутнього студента і все у вас вийде
.
Друге: Завдання дуже складні, в цьому році взагалі будуть найтяжчими за всі попередні, щоб завалити усіх.

Рецепт: Так, завдання складні кожного року. В цьому і суть ЗНО, що треба готуватися і продемонструвати свої знання, щоб вибороти своє, бажано державне місце, у ВУЗі. При підготовці до тесту ти тренуєшся виконувати завдання різної складності і форми, ці навички допоможуть тобі на ЗНО.

Нічого «страшного» в тесті не буде. На кожне запитання є лише 1 правильна відповідь. І ти її знайдеш або одразу, або шляхом виключення неправильних відповідей, або шляхом підстановки зайвого. Головне готуватися, готуватися і ще раз готуватися! Бо для тих, хто не готується тест не те що видається складним, а просто незбагненним.

Третє: Можуть бути в тесті запитання що не відповідають програмі, яку склало Міністерство освіти, а як я можу дати питання на таку відповідь.

Рецепт: Програма ЗНО складена за принципом подання тем, які ви маєте знати, якщо в програмі не вказана чітко дата чи подія, то це ще не означає що її в тесті не буде. Впевнена що при ґрунтовній підготовці на курсах або з репетитором ви вивчаєте не сухі дати і факти, поняття, а період в цілому (якщо це історія), це допоможе дати вам відповідь на будь-яке запитання. Звичайно, якщо при підготовці ви не відкривати підручник, довідник чи енциклопедію, а просто купили збірник тестів і вирішуєте завдання, то це вам не допоможе, бо кожне питання, яке ви зробили, кожен тест, може бути сформульований як мінімум у 5 варіаціях. Тому вам у першу чергу потрібні не тести, а комплексне розуміння програмового матеріалу, що лише закріплене вирішенням тестових завдань.

Четверте: Найстрашніші завдання, – це творчі, тобто такі, які потребують розгорнутої відповіді,особливо тепер, коли ввели ще й профільний рівень, а якщо я не люблю писати твори і вирішувати задачі, що тоді робити?

Рецепт: Взагалі, завдання ЗНО не можна любити чи не любити. ЗНО не дозволяє вчити вибірково ті теми, які нам подобаються і робити лише ті завдання, до яких у нас лежить серце. На тестуванні вам не треба натхнення, вам треба старання. За час підготовки ви повинні навчитися правильно і структуровано давати відповідь на розгорнуте запитання. Якщо це ессе – то знати структуру і основні вимоги, якщо задача, – знати структуру розв’язку і правильність оформлення задачі у бланку відповіді. Всі ці навички тренуються. Ваше ессе, задача чи твір не мають бути шедевром, не повинні мати культурну цінність чи номінуватися на Нобелівську чи Пуліцерівську премію. Ви лише повинні продемонструвати, що розумієте завдання, і вмієте його виконувати.

П’яте: А якщо я захворію, запізнюся на ЗНО, просплю, переплутаю дні тестування і т д.

Рецепт: У ніч перед ЗНО нічого не вчіть і не повторюйте. Просто гарно виспіться. Попередьте батьків, щоб вони вам вчасно розбудили. Зробіть над собою зусилля, адже вирішується ваша доля і до цього треба поставитися дуже відповідально.

Звичайно, якщо у вас сталися форс-мажорні обставини і ви захворіли чи щось інше завадило прийти вам на пункт тестування, то у вас буде шанс все ж таки отримати сертифікат і стати студентом. Є додаткова сесія ЗНО, на якій можна скласти тест, але лише скласти, а не перескласти.
В принципі, Не таке страшне ЗНО як про нього говорять і пишуть. Подумайте, якщо вам скажуть: « Стрибніть сальто назад з місця». Ви подумаєте, що це неможливо і ви ніколи цього не зробите, а якщо ви – тренований акробат, то таке завдання ви сприймете з посмішкою і одразу стрибнете, не вагаючись. Так і з ЗНО, якщо ви тренований учень, відповідально готувалися до тесту і маєте бажання отримати вищу освіту, то подолавши всі страхи ви все зможете!

Успіху на ЗНО 
З повагою Федорова М.І. – викладач історії навчального центру «Єнотті»