«Соціальний устрій XIV-XVI ст.»

24.03.2015 Катарина Канивец
10605 просмотров

Для того, щоб орієнтуватися в соціальному устрої, достатньо знати основні терміни і поняття, в загальному розумітися на періоді, про який йде мова. У даній статті я розкажу вам про те, що таке «соціальний стан» або «соціальна категорія» населення, кого називали привілейованими членами суспільства, а кого напівпривілейованими, які люди належали до тієї чи іншої групи.

Стан – це група людей, що має однакові права та обов’язки. Наприклад, виконують однакові повинності, або платять однакові податки, або утримуються за рахунок держави.

Соціальним станом, або соціальною категорією (це однакові за змістом словосполучення) можна назвати селян, міщан, або козаків і т д. Українське суспільство (люди) завжди було становим. Тобто у ньому виділялися категорії бідних і багатих, вільних і залежних людей.

Що стосується XIV-XVI століття, то в цей період виділяють ІІІ основних категорії людей:

  1. Привілейовані
  2. Напівпривілейовані
  3. Непривілейовані

Слово «привілей» означає виключне право, можливість, пільги і т д.
Привілейовані люди – ті, хто був особисто вільним і не платив податків, тобто утримувався за рахунок держави. До цієї категорії належали шляхта (землевласники) та духівництво (священники).

Напівпривілейовані – ті, хто мав особисту свободу, був вільним, але при цьому сплачував на користь держави певні податки та збори. До цієї групи належали міщани.

Непривілейовані люди – ті, хто не мав свободи (раби, але в Україні використовується термін – «кріпак»), а також платили податки, відбували повинності,не моли громадянських прав. Зазначу, що 80% українців були саме селянами.

Кожна категорія населення поділялася на під категорії, тому що, багаті люди були багатими по різному, хтось мав 20 тисяч маєтків, а хтось 1 ферму, так само і міщани, які були багатими лихварями (міняйлами, що давали позики під 200% ) так і міською біднотою (жебраками та волоцюгами).

Отже, розглянемо докладніше кожну категорію за допомогою схем:

ПРИВІЛЕЙОВАНІ

qq

НАПІВПРИВІЛЕЙОВАНІ

aa

НЕПРИВІЛЕЙОВАНІ

ll

Крім того, починаючи з ХVІ століття на теренах України виділяють МІЖСТАНОВИЙ, МІЖЕТНІЧНИЙ прошарок – це козаки. Дослівно слово «козак» - вільна, озброєна людина. Козацтво, як соціальна категорія не було однорідним, тому внести у попередній список його не можна. Козаками могли стати люди різного достатку, як шляхтичі ( Наприклад Дмитро Вишневецький) так і біглі кріпаки, що шукали кращої долі ( наприклад К. Косинський і С. Наливайко). Міжетнічним цей прошарок називається тому, що козаками ставали українці, росіяни, поляки, турки, білоруси. Литовці, поляки і т. д.

Отже, у XIV-XVI столітті населення Українських земель було дуже строкатим, крім основних трьох категорій: привілейоване, напівпривілейоване і непривілейоване, з’являється ще і між соціальний прошарок – козацтво.

З Любов’ю до своєї професії та учнів, викладач навчального центру «Єнотт»і Федорова М.І