Характеристика нових термінів та понять відповідно до програми ЗНО-2015

16.12.2014 Катарина Канивец
2687 просмотров

У минулій статті ми визначили нововведення до програми ЗНО 2015. Зокрема були окреслені зміни до термінологічного мінімуму, яким мають оперувати абітурієнти.

У даній статті будуть подані нові визначення, що допоможе абітурієнтам краще скласти ЗНО-2015, адже цих понять немає у шкільному підручнику історії України.

«Революція на граніті» – кампанія широкомасштабних акцій ненасильницької громадянської непокори, заздалегідь організована українською радянською молоддю, переважно студентами. Протести тривали з 2 по 17 жовтня 1990 року в Україні (тодішній УРСР. Стрижнем протестних подій було студентське голодування на площі Жовтневої революції у Києві (нинішньому Майдані Незалежності). Протести завершилися підписанням постанови ВР УРСР, яка гарантувала виконання усіх вимог учасників протесту.

«Помаранчева революція» – кампанія загальнонаціональних протестів, мітингів, пікетів, страйків і інших акцій громадянської непокори в Україні, організована і проведена прихильниками Віктора Ющенка, основного кандидата від опозиції на президентських виборах у листопаді — грудні 2004 року, після оголошення Центральною виборчою комісією попередніх результатів, згідно яких переміг його суперник — Віктор Янукович. Акція почалася 22 листопада 2004.

«Євромайдан» – національно-патріотичні, протестні акції в Україні, передусім, проти корупції, свавілля правоохоронних органів та сил спецпризначення, а також на підтримку європейського вектора зовнішньої політики України.

«Революція гідності» – політичні та суспільні зміни в Україні з 21 листопада 2013 до лютого 2014 року, викликані відходом політичного керівництва країни від законодавчо закріпленого курсу на Європейську інтеграцію та подальшою протидією цьому курсу. Однією з головних причин протестів стала надмірна концентрація влади в руках Президента Віктора Януковича та його «сім’ї», створення системи управління з ознаками фашизму.

«Небесна сотня» – прийнята в Україні збірна назва загиблих учасників акцій протесту (Євромайдану) у грудні 2013 — лютому 2014 року.Це мирні протестувальники, які мали безпосередній стосунок до ідеї та акції Майдану.

Сепаратизм - (від лат. separatus—відокремлення) — прагнення спільнот, груп населення чи організацій до відокремлення, відособлення; рух за надання частині держави права автономії чи за її повне відокремлення й створення нової держави. На відміну від масового національно-визвольного руху, сепаратизм здебільшого виражає інтереси певної політичної чи націоналістичної партії, угруповання.

Антитерористи́чна опера́ція, АТО (англ. Antiterrorist operation) — комплекс скоординованих спеціальних заходів, спрямованих на попередження, запобігання та припинення злочинних діянь, здійснюваних з терористичною метою, звільнення заручників, знешкодження терористів, мінімізацію наслідків терористичного акту чи іншого злочину, здійснюваного з терористичною метою.

Анексія (лат. аппехіо – приєднання) – насильницьке приєднання однією державою частини або всієї території іншої держави чи народності; насильницьке утримання народності в кордонах чужої держави. За Анексією державні кордони встановлюють насильницьким шляхом, всупереч волі її населення, що несумісно з основними принципами сучасного міжнародного права і Статутом ООН.

Тимчасово-окупована територія – Законодавством України, зокрема ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що тимчасово окупована територія України є невід’ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.Які території належать до тимчасово окупованих:1) сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій;2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;3) повітряний простір над територіями, зазначеними у пунктах 1 і 2 цієї частини.

Таким чином, ви маєте унікальну можливість вивчити всі нові терміни і гарно скласти ЗНО! У наступній статті буде розглянуто основні персоналії та дати, які є новими в ЗНО 2015 року.

Успіху на ЗНО :) :) :)

Автор статті: Федорова Марина Ігорівна, викладач історії України навчального центру Enotti