Як не помилитися в перших ілюстрованих питаннях ЗНО з історії України?!

16.12.2014 Катарина Канивец
7475 просмотров

Як показує статистика більше 60% абітурієнтів роблять помилки в питаннях з ілюстрацією певних винаходів знарядь праці людини первісної доби. У даній статті ми розглянемо ці помилки і навчимося їх уникати.

Приклади ЗНО:

1.У яку історико-археологічну добу людиною винайдено знаряддя праці, що зображені на рисунку?

1

А. палеоліт
Б. мезоліт
В. неоліт
Г. бронза

2. У яку історико-археологічну добу людиною винайдено знаряддя праці, що зображені на рисунку?

22

А. палеоліт
Б. мезоліт
В. неоліт
Г. бронза

Розглянемо питання №1

Більшість учнів дала відповідь «Г», така думка спричинена уявленням учнів про рибальство та гачки для риби, сьогодні вони зроблені з металу, тому і в давнину мало бути те ж саме, оскільки залізного віку у варіантах відповідей немає,то учні обирають найближчий до нього – бронзовий. Але це помилка!!!

Структура правильної відповіді:

1.Що я бачу на малюнку?
2.Для чого це використовувалося?
3.Коли виникло дане заняття і з чим пов’язане?
4.З чого могло бути зроблене?

Відповідь:

Я бачу на малюнку спис, крючки, гарпун. Вони використовуються для полювання та риболовлі. Полювання виникло в палеоліті, але тоді були примітивні списи і не було знарядь для риболовлі. Поширення рибальства на території України почалося в епоху мезоліту і пов’язане з таненням льодовика. Річки стали повноводнішими у них було багато риби і перші люди удосконалили знаряддя для рибальства, – виникли крючки та гарпуни. Вони могли бути зроблені з кістки або дерева. Тому правильна відповідь – мезоліт! Все, що стосується рибальства відповідає епосі мезоліту.

Розглянемо питання №2

Більшість учнів дала відповідь «Г», така думка спричинена уявленням учнів про серп, він на їхню думку повинен біти виготовленим з певного металу. Користуючись вже відомим нам планом відповіді розглянемо і це питання:

Відповідь:

Я бачу на малюнку серп і мотику. Це знаряддя для землеробства. Вони використовувалися для того, щоб обробляти землю та збирати стиглий урожай. Людина перейшла до від збиральництва до землеробства під час неолітичної революції, яка відбулася в епоху неоліту, тоді ж виникли і знаряддя для обробки землі. Тому правильна відповідь – неоліт!

Для вашої зручності табличка знарядь по кам’яному віку

12

Отже, перед тим, як поставити хрестик у бланку ЗНО, уважно подумайте над запитаннями: що ви бачите, для чого це, і коли це могло виникнути, і тоді ви дасте правильну відповідь і отримаєте бажаний бал у тесті.

З любов’ю до своїх учнів та професії Федорова М.І.

Успіху на ЗНО :)

Автор статті: Федорова Марина Ігорівна, викладач історії України навчального центру Enotti